Markanızın, Türkiye sınırları dışında söz hakkı var mı? « Inova Patent | Marka Tescili | Patent Tescili | Web Tasarım | Logo Tasarım | Marka Sorgulama

Markanızın, Türkiye sınırları dışında söz hakkı var mı?

Markanızın, Türkiye sınırları dışında söz hakkı var mı?

İşletmeniz, halihazırda ihracat yapıyorsa veya yurt dışına açılmasının zamanı geldiyse, sürdürülebilir güvenli ticari büyüme için atmanız gereken önemli adımlar bulunuyor. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde ihracat yapabilmeniz ve marka haklarınızı korumanız için yurt dışı marka tescili yaptırmak, ticaretiniz açısından hayati önem taşıyor. Üstelik güvenli ihracat yapmak için ihtiyacınız olan yurt dışı marka tescil işlemlerine verilen devlet destekleri, tescil maliyetlerinizi %70 varan oranlarda düşürüyor.

Hâlihazırda, Türkiye yaptırmış olduğunuz bir marka tesciliniz olabilir. Ancak bu tescil, sadece Türkiye sınırları içerisinde yapacağınız ticaretler için geçerli olup yurt dışını kapsamıyor. Yurt dışındaki çalışmalarınızı sorunsuzca yürütmek ve ticari faaliyet yürüttüğünüz ülkelerde çalışmalarınıza devam edebilmeniz için yurt dışı marka tescili yaptırmak gerekiyor.

Yurt Dışı Marka Tescili Nedir, Ne İşe Yarar?

Yurt dışı marka tescili; Tescilin yapılacağı ülkelerde güvenli ticaret yapabilmek ve bu ülkelerin yasalarınca marka haklarının güvence altına alınmasını sağlayan marka onay ve koruma sistemidir.

Yurt dışı için yapılacak marka tescili, ilgili ülkelerde güvenli ticaret yapılabilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Diğer yandan markanın tescil edildiği ülkede ve tüm dünyada insanların nazarında daha güvenilir marka algısının oluşması ve prestijinin artması, marka tescilinin önemli katkıları arasında yer alıyor.

Yurt Dışı Marka Tescil İşlemlerindeki Devlet Teşvik ve Destekleri Nelerdir?

Türkiye’ye ekstra bir girdi sağlamak ve işletmelerin faaliyetlerini Türkiye dışında sürdürerek potansiyellerini büyütmek amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığı bir dizi destek ve teşvik çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda yurt dışında faaliyet gösterecek işletmelere verilen destekler arasında, yurt dışı marka tescili destekleri de bulunuyor.

Türkiye’de tescilli bir ya da birden fazla markası olan işletmeler, bu markalarını dünyanın herhangi bir ülkesinde tescil ettirmek istediklerinde bu desteklerden yararlanabilir. Ticaret Bakanlığı, tescil ve marka korunmasına bağlı gider kalemlerinin önemli bir kısmı için 4 yıl boyunca destek sağlıyor

Yurt dışı marka tescili için sağlanan devlet destekleri, tescilin özelliklerine ve hangi ülkede yapıldığına göre değişiyor. Buna göre bakanlık yapılacak tüm tescil harcamaları için yıllık 50.000 Amerikan dolarına kadar, %50 oranında destek oluyor.

Marka tescilinin bakanlıkça belirlenen öncelikli veya hedef ülkelerden birinde yaptırılması ve marka merkezinin Türkiye’de 4. 5. ve 6. teşvik bölgelerinde olması halinde, devlet desteği oranı %60’a çıkıyor.  Sürdürülebilir güvenli ticari büyüme için firma merkezinin hem belirtilen teşvik bölgelerinde olması ve hem de hedef veya öncelikli ülkelerde marka tescilinin yapılması halinde ise, işletmelere verilen destek %70’e çıkıyor.

Destek kapsamındaki hedef veya öncelikli ülkelerden bazıları; Katar, Almanya, Azerbaycan, ABD, Kazakistan, Kenya, Bangladeş, Kuveyt, Bulgaristan, Çin, Mısır, Pakistan, Endonezya, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Fransa, Nijerya, Romanya, Rusya, Fas, Etiyopya, Gana, Suudi Arabistan, Şili, Irak, İngiltere ve Türkmenistan gibi ülkeler olup, toplamda 47 ülke bulunuyor.

İşletmenizin yurt dışında güvenli ticaret yaparak faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmesi için faaliyette olduğunuz ülkelerde yurt dışı marka tescili için alanında uzman profesyonel danışmanlarımızdan destek alarak, daha hızlı ve güvenli şekilde işletmenizin büyümesini sağlayabilirsiniz.