Patent Hak Gasbı İddiasıyla FIFA’ya 100 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açıldı « Inova Patent | Marka Tescili | Patent Tescili | Web Tasarım | Logo Tasarım | Marka Sorgulama

Patent Hak Gasbı İddiasıyla FIFA’ya 100 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açıldı

Patent Hak Gasbı İddiasıyla FIFA’ya 100 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açıldı

Brezilyalı iş adamı Heine Allemagne, Futbol maçlarında kullanılan ve sıkıldıktan bir süre sonra kaybolan spreyin patentini aldığını ve FIFA’yı dava ettiğini açıkladı.

Konu hakkında açıklama yapan Heine Allemagne, “FIFA benim fikrimi çaldı. Bu fair-play ruhuna aykırı” ifadelerini kullandı. Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası öncesinde FIFA’nın kendisine 500 bin dolar teklif ederek spreyin patentini istediğini söyleyen Allegmane, anlaşmanın gerçekleşmediğini belirtti.

Rio de Janeiro’da bir mahkemeye 100 milyon dolarlık tazminat davası açılırken, mahkemenin 44 ülkede kullanılan spreyin patentinin onayını aldığı ve FIFA’nın spreyin kullanılmasını durdurması gerektiği kararını aldığı belirtildi.

2014 Dünya Kupası’nda kullanılmaya başlayan sprey, hakemlerin duran toplarda topun ve barajın nerede durması gerektiğini belirlemesine yardımcı oluyor. Allegmane patentini aldığı spreye “9.15 Fair Play Limit” ismini vermişti.